Azerbaycan Tarih Müzesinde, Bakü'yü Ermeni çeteleri ve Bolş

BAKÜ’DE “KAFKAS İSLAM ORDUSU” SERGİSİ

Geçtiğimiz günlerde Bakü’nün Sovyet işgali ve Ermeni çetelerinden kurtuluşunun 100. yıldönümü için özel olarak hazırlanan “Millet Size Minnettar” ismi verilen bir sergi açıldı. 1918 yılında Kafkas İslam Ordusu’nun anısına Azerbaycan Tarih Müzesi’nde açılan sergi, 14 Ekim 2018 tarihine kadar ziyaretçilere açık olacak.

Serginin açılışına Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral’ın yanı sıra Tarih Müzesi Müdürü Prof. Dr. Naile Velihanlı, akademisyenler ve çok sayıda davetli katıldı. Büyükelçi Özoral yaptığı açılış konuşmasında Kafkas İslam Ordusu’nun Azerbaycan’ı bugünlere hazırlayan önemli bir dönüm noktası olduğunu aktarırken, “Türkiye ve Azerbaycan tarih boyunca hep bir oldu. Çünkü biz iki devlet, tek milletiz. Azerbaycan bizim de vatanımız. Kafkas İslam Ordusu da bundan 100 yıl önce Azerbaycan’a bu anlayışla geldi.” dedi.

Büyükelçi Özoral’dan sonra bir konuşma yapan Tarih Müzesi Müdürü Prof. Dr. Velihanı ise 15 Eylül 1918’in  Azerbaycan tarihinin en şanlı sayfalarından bir tanesi olduğunu belirtti.

Konuşmalardan sonra açılışı yapılan sergide Kafkas İslam Ordusu Komutanı Nuri Paşa ve diğer subayların fotoğrafları, kıyafetler, silahlar ve belgelerin yer alıyor.

Haberin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

thumbs_b_c_d019d003b747244eea7c827f638bda87