Sergi1

ÇANAKKALE DESTANI SERGİSİ AÇILDI

Cihan Harbi’nin dönüm noktası olarak adlandırılabilecek Çanakkale Savaşları, Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi tarafından sergileştirildi. Çanakkale Savaşları’nın 103. yıldönümü vesilesiyle hazırlanan “Çanakkale Destanı” Sergisi geçtiğimiz günlerde ziyarete açıldı.

Yaklaşık 4 sene önce açılan müzenin dördüncü katında bulunan “Çanakkale Destanı” Sergisi’nin küratörü ve aynı zamanda müzenin de kurucusu olan Nejat Çuhadaroğlu Anadolu Ajansı’na verdiği röportajda, Çanakkale Savaşları’nın Cihan Harbi’nin çok önemli bir bölümü olduğunu belirtti.

Çanakkale Savaşları’nın 103. yıldönümü için özel olarak hazırlanan sergide yeni diaromalar, canlandırmalar ve daha önce sergilenmemiş birçok objenin yer aldığı belirtilirken, Osmanlı askerlerine ait objeler dışında Fransız ve Anzak askerine ait olanlar da bulunuyor.

Çuhadaroğlu ayrıca son 20 yıl içerisinde çok önemli objelere ulaştıklarını, bunların içerisinde Enver Paşa’nın kılıcı, Resneli Niyazi Bey’in tabancası gibi birçok farklı parça da sergilendiğini de belirtti.

Geçtiğimiz günlerde açılan sergi 24 Haziran 2018 tarihine kadar ziyaretçilere açık olacak.

Habere ve Nejat Çuhadaroğlu’yla yapılan röportajın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.Sergi