Screen Shot 2018-06-20 at 11.50.11

EDWARD ERICKSON’UN “OSMANLILAR VE ERMENİLER” KİTABI RUSÇAYA ÇEVRİLDİ

Dünyanın önde gelen askeri tarihçilerinden Edward J. Erickson’un 2015 yılında “Osmanlılar ve Ermeniler: Bir İsyanın ve Karşı Harekatın Tarihi” başlığıyla Timaş Yayınları tarafından Türkçe’ye çevrilen kitabı geçtiğimiz günlerde Rusça olarak yayınlandı. Kitabının Rusya’da yayımlanmasının ardından Vestnik Kavkaza adlı Rus internet sitesi Erickson ile bir röportaj gerçekleştirdi.

Röportaj sırasında Erickson’a hem kitabın içeriği hem de 1915 Olayları ile ilgili birçok soru sorulurken Erickson kitabının ana amacının 1915 Olayları’na ve Ermeni tehcirine yeni bir bakış açısı getirmek olduğunu belirtti. Erickson daha önce Ermeni tehcirinin yalnızca belirli açılardan ele alındığını, ancak Cihan Harbi bağlamında pek incelenmediğini söyledi. Kendi amacının yaklaşık 350.000 Ermeni için uygulanan tehcir kararının nedenlerini incelemek olduğunu vurguladı.

Erickson, 1915 Olayları ve tehcir kararının tamamen milli güvenlik ile alakalı olduğunun altını çizerken, özellikle 1890 ve 1910’lu yıllara Doğu’daki Ermeni isyanlarının İmparatorluk tarafından ciddi bir tehdit olarak algılandığını söyledi. Erickson’a göre bu tehdit karşısında Osmanlı İmparatorluğu’nun ya askeri yöntemlerle bu isyanları bastırma ya da tehcir kararı alarak isyanları önleme ihtimali olduğunu ifade ederek, İmparatorluğun bu seçeneklerden ikincisini tercih ettiğini belirtti.

Röportaj sırasında yaptığı çalışmanın önemine de değinen Erickson, daha önce konunun tarihin farklı alt dalları bağlamında çokça çalışıldığını ancak Birinci Dünya Savaşı bağlamında, savaş ortamı göz önünde bulundurularak ele alınmadığını söyledi. Kendi çalışmasının bu açıdan değerli olduğunu ve 1915 Olayları’nı savaş kapsamında ele alan ilk araştırmacı olduğunu belirten Erickson, kitabın hedef kitlesinin esasen henüz konu hakkında belirli bir fikri oluşmamış gruplar olduğunun altını çizdi.

Araştırması sırasında kullandığı kaynaklara da değinen Edward J. Erickson, İngiliz kaynaklarının yanı sıra Osmanlı Arşivleri ve Ankara’da bulunan Askeri Arşivler’den de yararlandığını söylerken, bu kaynakları kullanan ilk Batılı araştırmacı olduğunun altını çizdi.

Edward J. Erickson ile yapılan röportajın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Erickson-Book-Russian