ERMENİ ARAŞTIRMALARI ENSTİTÜSÜ (ERAREN)

2001 yılında kurulan enstitü Ermeni Sorunu, Ermeni Diasporası, Ermenistan’ın iç ve dış politikası ile Karabağ Meselesi üzerine faaliyetler göstermektedir. Enstitü ayrıca bu konular hakkında Ermeni Araştırmaları ve Review of Armenian Studies adıyla iki ayrı dergi yayınlamaktadır. Dergilerin şimdiye kadar yayınlanmış sayıları internet sayfasından paylaşıma açılmıştır. Ayrıca internet sitelerinden yayınlamakta oldukları günlük bültende yerli ve yabancı haber ajanslarından ve gazetelerden derlenen konu ile ilgili haberleri yayınlamaktadırlar.

Enstitü Türkçe, Ermenice, İngilizce, Fransızca, Almanca ve Rusça dillerinde konu ile ilgili belgelerden, sürekli yayınlardan ve kitaplardan oluşan bir arşive sahiptir. Ayrıca yabancı arşivlere ait bazı mikrofilm ve mikro-fişlere de sahiptir.

Enstitü, ilki 2002, ikincisi 2004 yılında olmak üzere “Ermeni Araştırmaları Türkiye Kongresi” adıyla iki ayrı kongre düzenlemiştir.

Enstitü sayfasında konu ile ilgili geniş bir kaynakça araştırmacıların dikkatine sunulmuştur. Sayfaya ait yeni yayınlar kısmında ise yine konu ile alakalı yayınların bir listesine ulaşmak mümkündür.

Enstitü bir süredir faaliyetlerine Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) bünyesinde devam etmektedir.

Enstitüye ait link için tıklayınız.