TÜRK İNKILÂP TARİHİ ENSTİTÜSÜ (TİTE) ARŞİVİ

15 Nisan 1942 yılında kurulan enstitü, kuruluş tarihinden itibaren I. Dünya Harbi, Milli Mücadele ve Cumhuriyet Tarihi ile ilgili çok sayıda arşiv belgesi, kitap ve eşya toplanması işlemini günümüze dek titizlikle yürütmüştür. Arşivde dijital olarak yaklaşık 100.000 belge, çok sayıda fotoğraf ve pul ile bazı gazetelerin koleksiyonları bulunmaktadır. Arşivin yanı sıra enstitüye ait kütüphanede 10.000’e yakın kitap araştırmacıların hizmetine sunulmuştur.

Arşiv katalogları 11 cilt halinde internette araştırmacıların dikkatine sunulmuştur. Her bir kataloğun sonunda yer alan indeks sayesinde araştırmacı araştırdığı konularla ilgili belgelerin künyesine ulaşabilmektedir.

Enstitü arşivi ve kütüphanesine dair ayrıntılı bir katalog taraması yapılmasına imkan veren internet sayfaları bulunmaktadır:

Arşive ait internet sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Kütüphane katalog taramasına buradan ulaşabilirsiniz.

Arşive başvuru koşulları şöyledir:

  • Araştırmacılar üstünde çalışacakları araştırmanın konusu ve amacını açık bir şekilde belirten bir dilekçe ile Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü’ne şahsen başvurmalıdırlar. (Çalışma izni verilenler iki adet fotoğrafı dilekçelerine eklemelidirler).

Resmi kurum ve kuruluşlardan araştırma için gelen şahısların referans getirmeleri ve çalışma yapacakları konu ile ilgili bir yazıyı, kendi kurum ve kuruluşlarından alarak dilekçelerine eklemeleri gerekir.