SEMPOZYUM

“BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI’NIN 100. YILINDA SAVAŞ VE TOPLUM” SEMPOZYUMU DÜZENLENDİ

İstanbul’da 10-14 Eylül 2018 tarihlerinde “Birinci Dünya Savaşı’nın 100. Yılında Savaş ve Toplum: Eve Dönen Asker” başlıklı bir sempozyum düzenlendi. İstanbul Üniversitesi’nde düzenlenen sempozyumda Cihan Harbi’nin bitişinin birey, toplum ve çevre üzerindeki etkileri üzerine bildiriler sunuldu.

İstanbul Üniversitesi’nin yanı sıra Bağcılar Belediyesi ve Türk Dil Kurumu tarafından düzenlenen sempozyuma alanında uzman birçok araştırmacı ve akademisyen katılırken, açılış konuşmasını Bağcılar Belediyesi Başkanı Lokman Çağırıcı yaptı.

Çağırıcı konuşmasında, “Savaşlar her zaman büyük enkazlar bırakmıştır. Birinci Dünya Savaşı’nın da yıkıcı etkileri buna en güzel örneği teşkil ediyor” derken, Cihan Harbi’nin 1918’de sona ermiş olmasına rağmen bu etkileri hala hissedebildiğimizi belirtti.

Sempozyumun açılışında, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’nın yanı sıra, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin, İstanbul Üniversitesi Rektör Vekili Sedat Murat, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Musa Duman, İl Kültür Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayati Develi de konuşma yaptı.

Sempozyumla ilgili habere buradan ulaşabilirsiniz.

Screen Shot 2018-02-19 at 14.04.32