hürkuş

“HÜRKUŞ: GÖKLERDEKİ KAHRAMAN” FİLMİ GÖSTERİME GİRDİ

Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden birisi olan Vecihi Hürkuş’un hayatını konu alan “Hürkuş: Göklerdeki Kahraman” isimli film geçtiğimiz haftalarda sinemalarda izleyici ile buluştu. Türkiye’de I. Dünya Savaşı’na ait çekilen ilk sinema filmi olma özelliğini taşıyan “Hürkuş”un  gösterime girmesinin ardından yönetmen Kudret Sabancı bir röportaj vererek hem film hakkında hem de Türkiye’de sinema hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Yönetmen Sabancı verdiği röportajda Türkiye’nin tarihini sinemaya aktaramadığını ve dolayısıyla kendi tarihini anlatamadığını vurgularken, Türkiye’nin tarihiyle ilgili filmleri kendimiz çekmediğimiz sürece yabancıların bu alandaki tahakkümlerine maruz kalacağız dedi.

Birçok değerli tarihçimiz olmasına rağmen sinemanın kitleler üzerinde farklı bir etkiye sahip olduğunu belirten Sabancı, “İttihat ve Terakki ya da Kuşçubaşı Eşref üzerine neden hiçbir filmimiz yok?” diyerek bu alandaki kısırlığa dikkat çekti. Kudret Sabancı sözlerine öncelikle kendi tarihimizi bilmemiz, daha sonra bu zengin tarihimizi sinema vasıtasıyla topluma aktarmamız gerekiyor diyerek devam etti.

Film hakkında da önemli açıklamalarda bulunan yönetmen Kudret Sabancı, bu film vesilesiyle gençlerin Vecihi Hürkuş’u tanıdıklarını belirtti. Sözlerine, “Vecihi Hürkuş’u bilen biliyor, benim bilmeyenlere anlatmam lazım. Ben iyi ki bu kadroyu kurdum. Sinemaya gelenlere bakın, yüzde 90’ı genç ve gençler Vecihi Hürkuş’u tanıdılar. ‘Böyle bir kahramanımız varmış.’ diyorlar.” diyerek devam eden Sabancı, Cihan Harbi sırasında havacıların çok önemli bir rol üstlendiğini ancak çoğu zaman bunun görmezden gelindiğini de belirtti.

Filminde Vecihi Hürkuş’un hayatının sadece bir kısmının konu alındığını ancak Hürkuş’un anlatılması gereken daha birçok yönünün olduğunun altını çizen Sabancı, filmin bazı eleştirmenler tarafından da yersiz eleştirilere maruz kaldığını belirtti.

Kudret Sabancı ile yapılan söyleşinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Hürkuş1